Tipy a videa

Pravidla 8-ball na stránkách CMBS najdete ZDE.

Pravidla 8-ball ve videu Jiřího Korna (rok 1997) najdete v tomto dílu ZDE.

27. 2. 2024

Při tréninkových zápasech a hrách děti lákalo trefovat koule do kapsy přes mantinel. Sahaly k tomu častěji než bylo potřeba v domění, že trefí snáz kouli "véčkem" než tu, která je trochu více z úhlu. Je fakt, že jsme jim tuto kapitolu doposud neotevřeli. Ten pravý čas nastal právě teď. Začali jsme teoretickou ukázkou s pomocí laseru a zrcátka. Pak jsme předvedli pár praktických strků a nemuseli jsme ani předstírat, že to není legrace. Nakonec jsme připravili různé varianty krátkých véček a nechali děti zkoušet. Občas se podařilo trefit. Pomohlo opakování jedné situace stále dokola. Ale málokomu se podařilo novou situaci trefit hned napoprvé. Zkrátka, chce to neustále zkoušet a trénovat. Budeme se i tomuto věnovat.

Na dubnovou 1. sérii Junior Open máme 4 kandidáty. Aktuálně se registrují do ČMBS, jejich  maminky nakupují kalhoty a boty. Řešíme dresy a další organizační věci s tím související. Pokusíme se naše žáky co nejlépe připravit, aby si svůj první velký turnaj užili.

konec prosince a první polovina ledna
 

Na přelomu jsme se potýkali s častějšími absencemi kvůli nemocem. Hlavní náplní tréninků bylo procvičování táháků. Objevujeme postupy vedení bílé koule - nahrávku na další barevnou kouli. Zdokonalujeme se v pravidlech Mini 8 ball, což je zkrácená klasická 8-ball upravená pro pomalejší hru začínajících hráčů. Jedno úterý jsme hráli při výpadku elektřiny, takže jsme trénovali ve světlech mobilních telefonů.

12.12.

Dnes mi s tréninkem pomohl Vláďa. Připravil jsem si opakovací cvičení s novou pomůckou. Umístili jsme bílou kouli těsně za destičku s otvorem (na trénování tempování) a snažili se odehrát kouli tak, aby se vrátila o mantinel zpět. Když se podařilo neshodit destičku tágem, byl to první úspěch a druhý se dostavil, když se koule vrátila do místa odkud vyjela a trefila destičku z druhé strany.

Po tomto opakování jsme zkusili podobné cvičení na body.

Následně jsme si otestovali jak známe čísla koulí a nakonec upravená verze hry 9-ball, kdy se bodují koule 3, 6 a 9 a po náběhu soupeře hrajeme jako po faulu.

28.11.

Renda je na služební cestě a kvůli sněhové kalamitě a zácpě na silnici nemohl přijet ani třetí trenér Tomáš.

Dnešní atypický trénink jsme v první polovině zkoušeli věnovat čtyřhře v 9-ball. Zopakovali jsme si v průběhu hry pravidla a vyzkoušeli pár jistot. Pravidla hry byla docela jednoduchá, ale trefit kouli docela náročné. Zbytek tréninku jsme trénovali rovný strk s pomůckami, které nám ukázaly, jak moc je náš strk přesný. Pomůcky byly ve formě destiček, které jsme postavili na stůl a snažili se protáhnout tágo co nejpřesněji skrz otvor. Když se povedlo protáhnout pohyb tága skrz a přitom pomůcka nespadla, byl to úspěch. Myslím, že se to docela dařilo. Na konci hodiny jsme si zopakovali pravidla ke hře 8-ball.

Už dlouho jsem nedal tip na nějaké video. V TOMTO se můžete podívat na hezky vysvětlený stopball (čas 1:10 - 2:40). Jinak celé krátké video stojí za shlédnutí.

...jinak s tou společnou fotkou to zatím nevyšlo. Od té doby, co jsem to oznámil, vždy minimálně jeden člověk chyběl.

25.11. - sobotní mimořádná hodina

Sobotní mimořádná nabídka přijít do herny i s rodiči měla úspěch. Přilákala dost nadšenců a celkem se nás v herně sešlo 12. Pět dospělých a 7 dětí. Vzhledem k tomu, že jsem byl na všechno sám, nedalo se dělat nic jiného než zopakovat základní pravidla, rozdělit se po dvojicích a zahrát si pár zápasů. Hra ve dvojici je výbornou alternativou, když je moc lidí a hra je i zábavnější. Zvlášť, když se mi ve snaze "dorozstřelit" špatně brejknuté koule povede takový kousek jako trefit předčasně černou kouli do kapsy :-). Dospělákům jsme trochu překopali zažitá pravidla z hospodských žetonových stolů a teď nikdo pořádně neví, jaká jsou ta správná :-). Ale děti to do konce pololetí zvládnou doma už dostatečně dobře vysvětlit. Takováto víkendová nabídka nebyla určitě poslední. Díky všem, kteří mohli dorazit a dorazili.

21.11.

Tato hodina byla spíše opakovací a trochu hrací. Dohráli jsme konečně náš malý trunaj. Minule jsme zkoušeli různé síly strku a potvrdili si, že maximum pro většinu hráčů je síla 3 až 3,5 z 5. Tyto schopnosti nám bohatě postačí do dalších tréninků a síla strku nás bude provázet stále častěji, kdy se budeme zabývat přivody na další barevnou kouli. Zopakovali jsme si pravidla osmičky a trochu více přiblížili devítku, na což bychom měli v příští lekci navázat.

14.11.

Síla strku je další ze zakladních dovedností každého hráče. A tou jsme se právě zabývali v této hodině. Rychlost, jakou odehrajeme bílou kouli je důležitá pro další chování koule na stole, zvlášť když pracujeme s falšemi jako je tahák nebo náběžník. Na tomto tréninku jsme si označili síly úderu čísly 1 až 5. Jedničkou je označen nejslabší strk - koule dojíždí na protější mantinel. Síla 2 je podobná tempu na začátku utkání. Trojka je strop pro většinu malých hráčů, kdy koule končí na zadním mantinelu po předchozím odrazu od zadního a následně předního mantinelu. Při silnějším úderu se výrazněji projevují veškeré chyby v držení a míření - hůře se hlídá trefení středu koule a po prvním odrazu dochází častěji k vychýlení mimo hranou osu. Spousta strků byla ale velmi přesná, což ukazuje na dobře zvládnutou techniku odehrání bílé koule.

V dnešní lekci jsme si také vysvětlili základní pravidla 9-ball neboli devítky a přidali informaci o krátké a dlouhé špičce v souvislosti s rychlostí strku.

Síla strku je další ze zakladních dovedností každého hráče. A tou jsme se právě zabývali v této hodině. Rychlost, jakou odehrajeme bílou kouli je důležitá pro další chování koule na stole, zvlášť když pracujeme s falšemi jako je tahák nebo náběžník. Na tomto tréninku jsme si označili síly úderu čísly 1 až 5. Jedničkou je označen nejslabší strk - koule dojíždí na protější mantinel. Síla 2 je podobná tempu na začátku utkání. Trojka je strop pro většinu malých hráčů, kdy koule končí na zadním mantinelu po předchozím odrazu od zadního a následně předního mantinelu. Při silnějším úderu se výrazněji projevují veškeré chyby v držení a míření - hůře se hlídá trefení středu koule a po prvním odrazu dochází častěji k vychýlení mimo hranou osu. Spousta strků byla ale velmi přesná, což ukazuje na dobře zvládnutou techniku odehrání bílé koule.
V dnešní lekci jsme si i vysvětlili základní pravidla 9-ball neboli devítky.

7.11.

Dnešní hodina byla pestrá. Měli jsme domluvené focení, pokud se sejdeme všichni, což bohužel nevyšlo. Ale zbytek programu jsme zvládli. Překvapením byla návštěva nejlepšího hráče ČR - Petra Urbana, který si s dětmi i zahrál a rozdal jim drobné ceny, o které si zahráli v malé soutěži. Probrali jsme trochu historie kulečníku a zopakovali jaké známe fauly ve hře. Dále jsme se potrápili s rovným strkem a zahráli jednu dvě hry mezi sebou. Byla to hodina spíše volnější, takže přiště zase rochu potrénujeme.

31.10.

V poslední říjnové hodině jsme si zopakovali pravidla osmičky, probrali jsme nejčastěji hrané fauly a doplnili o další méně časté chyby, které se trestají hrou z ruky soupeře (hra z ruky = hráč si dá bílou kouli na libovolné místo na stole). V praxi jsme pak vyzkoušeli hru po faulu a začínáme se zabývat promýšlením a nahrávkami z jedné koule na druhou. To vše neustále prokládáme zaklady - postoj, držení, tempo, míření, ...

Děti dostaly i malý domácí úkol - zjistit něco k historii kulečníku. Jak sport vzniknul, kdy, kde, z čeho, ... zkrátka cokoli, co Vás zaujme, přineste na příští hodinu. Stačí jedna dvě věty.

10, 17, 24. 10.

V posledních lekcích zdokonalujeme stopball - bílá koule zastaví po kontaktu s barevnou na místě. Je to jedna ze základních dovedností kulečníkového hráče. Trénuje se tím kontrola bílé koule a daleko lépe se pak naučíme tahák (pohyb bílé koule zpět) a náběžník (pohyb za odehranou koulí). Základem je rovný a kvalitně provedený strk, čehož není bez zvládnuté techniky držení a pevného postoje možné dosáhnout.

3. 10. 2023

Ve čtvrté lekci jsme si odpočinuli od trénování a dopřáli jsme mladým nadšencům volnější zábavu. Připravili jsme malý turnaj, který zůstal rozherán do dalších dnů. 6 hráčů bylo rozděleno do dvou skupin, kde spolu sehráli vzájemné zápasy. Z těchto pak postoupili do pavouku KO. V tomto turnaji budeme pokračovat vždy na konci tréninku a v následujích třech lekcích bychom měli tento turnájek po kouskách dokončit.

Na hru, kde jde "o něco" se každý vždy těší - hraje se totiž na barevné koule, trefují se kapsy, kluci se snaží vyhrát a být lepší než soupeř. Zkrátka, mají tu všechno, co jim při tréninku dopřejeme jen s mírou. Má to však svá ale, takový zápas je náročný psychicky a jsou znát první nervy, nesoustředění, zbrklost, zapomínání všeho co dosud znali a nejistota v sebe sama. K tomu se ještě bílá koule zastavuje na místech, která se jim úplně nelíbí. Konfrontace s jinými hráči je však velmi důležitá. Takový je KULEČNÍK a je úplně jedno, jestli hrají děti nebo dospělí ...znají to všichni :-)

26.9.2023

Náplní dnešní hodiny bylo zdokonalení podpory neboli můstku levou rukou (všichni jsme praváci). Dosud jsme hráli mezi kloubky na hřbetu ruky a dnes jsme tuto podporu nahradili můstkem tvaru "V" - otevřenou podporou nebo otevřeným držením.
Jdeme na to následovně: rozevřenou dlaň přitiskneme na stůl, pomalu zvedáme střed ruky, ale konce prstů včetně palce a spodek dlaně zůstává pevně spojen se stolem. Zvedá se jen část ruky, kde nám rostou prsty z dlaně. Když je vytvořena jakási stříška, přiložíme palec mezi první a druhý kloubek ukazováku (ve směru od hřbetu ruky), aby vytvořil z pohledu hráče tvar "V". Máme hotovo. 

Časté chyby: palec nesmí volně trčet do prostoru, musí být pevně opřen o ukazovák. Stejně tak se nesmí odlepovat spodek dlaně nebo dokonce prsty od samotného plátna. Prsty zůstávají rovné, nesmí se ohýbat ve směru od stolu. 

První sekundy tohoto videa pomohou zopakovat dnešní cvičení: https://www.youtube.com/shorts/0brjdL12P4k

A mezi těmito minutami - 1:36 až 2:12 - jiná názorná ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=ydwWV6zWEtw

19.9.2023

Dnes jsme si vyzkoušeli tempo, zopakovali postoj, rovný strk a nově ukázali hru s podporou (hráběmi, můstkem). To hlavní, co jsme si říkali, je vidět i na tomto krátkém videu. Příště se zaměříme na levou ruku, kterou zkusíme vylepšit, aby nám byla pevnou oporou, jako jsou správně připravené hrábě.

V době, kdy online videa na počítačích nebyla možná a mobily měly pouze LCD displej, byl k dispozici pouze tento český "videomateriál" na televizních obrazovkách - seriál Jiřího Korna. Vzhledem k tomu, že v následujích letech nikdo nic podobného nevytvořil, mohu rozhodně např. tento 3. díl i v roce 2023 doporučit jako doplněk k naší podzimní výuce nad stolem.

12.9.2023

V první hodině jsme se zaměřili na to nejzákladnější - postoj a držení tága. Našel jsem toto video, které by nám mohlo trochu pomoct: https://www.youtube.com/watch?v=bosPR6gcoH0

INFORMACE

Pro mladé hráče (do 18 let) rozjíždí Českomoravský billiardový svaz letos poprvé séŕii juniorských OPEN turnajů. Zde je odkaz a pod číslem (ve sloupci VS) 543 a 544 můžete kliknout pro detaily.